Nevystavením faktury podstupujete obrovské riziko

  • nevystavení faktury, riziko faktur, faktury účetnictví

S tématem našeho webu úzce souvisí i tento problém. Jistě to znáte. Využili jste nějaké ze služeb, například výměny kol v pneuservisu, a pak přišla ta otázka: "Potřebujete fakturu, nebo to necháme o stovku levněji bez dokladu?". Vystavíte nebo nevystavíte fakturu?

Nevystavení faktury - vězení

Pokud nepodnikáte v dopravě či nevyužíváte služební automobil, do nákladů si výměnu kol stejně nedáte, tak proč neušetřit několik korun, třeba na krabičku cigaret? "Bez faktury", říkáte, a spokojeně odcházíte aniž byste si uvědomili, že se pneuservis právě dopustil trestného činu krácení daní, za který hrozí tučné pokuty a deset let vězení. Nevystavení faktury se nevyplácí.

Řádné vedení účetnictví je základ

Ano, přesně tak. Proto se tohoto činu nikdy nedopouštějte. Nevystavením faktury a tedy nepřiznáním příjmů okrádáte stát na daních. Na tento přečin stát sice přichází velmi těžko, ale v případě, že jej odhalí, nad těmi ušetřenými několika stovkami hořce zapláčete.

Riziko nevydávání faktur - vězení

Proto důsledně doporučujeme dodržovat zákon a vystavovat faktury na vše, na co byste měli. Sankce za několik ušetřených stokorun nejsou zrovna malé, a věřte tomu, že jakmile s nabídkou poskytnutí služeb bez faktury narazíte na někoho, kdo vás oznámí finančnímu úřadu, máte zaděláno na pořádný malér.

Chcete vědět více?

Více informací o krácení daní se dočtete ve článku na serveru Podnikatel.cz, který posloužil jako impuls pro toto varování.

Účetní poradenství

Jak je to s krácením daní jsme si řekli, nicméně i v dalších věcech ohledně fakturace a vedení účetnictví můžete narazit. Doporučujeme vedení účetnictví svěřit do rukou profesionálních účetních, k výběru vám možná pomůže náš seznam. Rady můžete získat i zcela zdarma, tak této možnosti využijte, pokud si něčím nebude jisti.